64

یکی از دوستانم زنبور داری را حوالی خانه میشناخت که میتونستیم از انجا عسل تازه ی محلی برای چای و دسر تهیه کنیم.عسل محلی نه تنها خوشمزه است بلکه برای درمان بیماریهای زیادی استفاده میشود حتی میتواند از حساسیت های فصلی جلوگیری کند. نامزدم خیلی دوست داشت که ما خانه ای با یک حیطت بزرگ داشته باشیم که بتوانیم در آن یک کندوی عسل نگهداریم و از عسل تازه استفاده کنیم.از نظر من پرورش زنبور یک سرگرمی ساده و ارزون امن نیست. حتی برداشت یک مقدار کم عسل کار سخت و زمان بری است.در حالی که من خودم را برای مخالفت قطعی اماده می کردم وسیله ی جدیدی در زنبور داری ساخته شد که این حرفه را ازهر جهت ارتقا داد.

65

تیم خانوادگی استوارت اندرسون و پسرش بیش از یک دهه است که در زمینه ی برداشت بهتر عسل فعالیت دارند. اهداف اصلی انها افزایش تولید و کاهش زحمت زنبور و به حداکثر رسوندن منافع زنبور داری در سراسر جهان است.

چهار نسل است که خانواده اندرسون در حرفه ی زنبور داری فعالیت دارند.چند سال قبل استوارت و پسرش در زمینه ی قاب و موم عسل ایده ای را ارائه دادند که پس از مدتی تبدیل شد به کندو های تخلیه ی عسل..

66

کرو تندرسون می گوید” ما در مرحله ی خوبی از ثبت اختراعمان بودیم که پدرم دستش را به شکل خاصی تکان داد و دو ثانیه بعد می دونستم به چی احتیاج داریم, بعد کل طراح را تغییر دادیم”.برای جریان عسل وسیله ای به طرح اولیه اضافه شد. طرح اولیه قابی پلاستیکی ساخت دست انسان بود که زنبور ها در ان عسل تولید میکردند. اما برداشت سنتی عسل تلاش و زمان زیادی نیاز دارد. جا به جا کردن قابها , خالی کردن عسل, تمیز کردن و جدا کردن موم از عسل

67        68

طرح مبتکرانه انها در اصل در مرکز سازه های لانه زنبور است وقاب ها از مواد غذائی درجه یک پلاستیکی بدون ” بی پی ا ی” ساخته شده اند.سلول های این کندو 5.5 میلمتر هستند که ای این قابلیت را دارند که از هم جدا بشوند تا عسل جمع شده در انها به سمت پایین حرکت کند.

69

در حالی که ممکن است این طرح خیلی ساده به نظر بیاد , سرو صدای زیادی بین هوادارن پرورش زنبور عسل به پا کرده.کمپین “ایندیگو” برای کمک مالی به این پروژه پیشقدم شد و به واسطه ی 36526 حامی در زمانی حدود یک ماه به 12.203.195 دلار سود رسید و رکورد بین المللی این کمپین را شکست.هدف اصلی این طرح که تخلیه ی سریع عسل از کندو است که فقط در 477 ثانیه یعنی کمتر از 8 دقیقه صورت میگیرد.