74

ساخت یک فیلم کار ساهده ای نیست. از یک فیلم پر فروش تا یک انیمیشن ساهده که با دست طراحی شده . یک تیم تدوین گر برای ساخت یک فیلم زمان زیادی صرف میکرد . البته این اواخر که فن اوری به نام سی جی ای (تصاویر تولید شده با کامپیوتر) در زمینه ی ساخت فیلم به محبوبیت رسید.کارتون هایی که امروز بادوستانتان نماشا می کنید با این فن اوری ساخته شدند.

76                75

سی جی ای برای تصویر سازان . طزاحان شخصیت. سازندگان موسیقی چون جاب و بوریس و ماریکی چیز جدیدی نیست. استودیو ی انها ا ز 2007 مشغول به کار است .چند هفته پیش این سه طراح ایمیلی به ما ارسال کردند و ما را در جریان پروژه ی اخیرشون گذاشتند.فیلم کوتاه انها “زندگی تنها” که نامزد جایزه اسکار نیز بوده است.

77           78

متاسفانه انها بدون جایزه از اکادمی اوارد برگشتند اما این موضوع مانعی برای ادامه کار انها نبود.حالا انها می توانند پروژه منحر به فرد خود را با جهان به اشتراک بگذارند.چاپگر سه بعدی به انها این اجازه را داده تا بتونند تمام 100 فریم این ماجرا را به صورت یک مجسمه ی استاتیک به نمایش بگذارند.این طراحان از چند سال پیش اقدام به خلق اثار هنری منحصر به فردی با چاپگر سه بعدی نمودند.اما من هرگز چاپی به این شکل خاص و سرگرم کننده ندیده بودم . جالب است بدانید نمایشگاه انها تا 10 “می” در کنشتتا کاده ی هلند دایر خواهد بود.

79 80 81

طراحان ما اظهار میکنند “تمام انمیشن در سی جی ای طراحی شده و هر فریم ان با استفاده از چاپگر سه بعدی چاپ شده و نتیجه ان یک رشته ی عجیب وغریب از کاراکتر در موقعیت های متفاوت است.انها این مجسمه ی استاتیک را جنبش منحمد وبیت متحرک تعبیر می کنند. اگر شما نگاهی نزدیک به این مجسمه بکنید متوجه می شوید چه اتفاقی در این تکرار رخ داده.

82 83 84

چاپگر سه بعدی به کسانی که به فیلم سازی علاقه دارند این اجازه را می دهد تا انچه را در سی جی ای خلق کرند به همان شکل چاپ کنند. نگاهی به چگونگی نصب فریم های روی میز بیاندازید انگار که خودتان بخشی از این فیلم هستید!

84 85 86

طراحان در مورد جزئیات بیشتر این فیلم اینگونه توضیح میدهند:

” در اتاقی شبیه به استودیوی ما یک شخصیت از گوشهای از کاغذ پدیدار میشود و مثل یک دیوانه شروع میکند به دویدن و از هر چیزی که سر راهش قرار دارد استفاده میکند تا در نهایت به داخل شیشه ای روی یک قفسه بپرد. هیچکس نمی داند چرا او این چنین با عجله فرار کرد اما همه ی ما میدانیم او نمی خواست در این دنیا به رسمیت شناخته بشود.

جاب .دوریس و ماریکی رزمه ی کاملی در زمینه فیلم سازی دارند. انه نه تنها در زمینه فیلسازی بلکه امروز در فضای چاپ سه بعدی نیز پشگام هستند.