ما طی چند هفته اخیر گزارشاتی از دستاوردهای ارتش امریکا در زمینه چاپگرسه بعدی داشتیم. چاپ همه چیز!!!ازچاپ سه بعدی غذا تا لباس و زره نظامی. البته هدف ارتش امریکا رسیدن به خود کفایی در چنین موضوعاتی نیست و برای انجام فعالیتهای خود تنها هم نیست! و در حال همکاری با شرکتهای دیگری چون ای او دی لایف میباشد.

91

شرکت کوچکی که تلاش میکند نیروی نظامی را با تکنولوژی چاپگر سه بعدی ادغام کندای او دی لایف شروعی تازه است که قصد دارد دستگاه های اموزشی. جمع اوری و خنثی سازی مهمات را به دنیای امروز ارئه بدهد.

صاحب این شرکت توضیح میدهد که گاهی اتفاق می افتد که او بمبی را خنثی کند البته این امر تنها با فرمان نظامی وهمراهی یک جوخه نظامی ممکن است.

این شرکت به تازگی اعلام کرده مینهای زمینی را با نام وای ام_وان تولید کرده که برای تمرینات نظامی خاص استفاده میشود.عملکرد این مین های زمینی به اینصورت است که زمانی که به دکمه ی بالای مین فشاری وارد می شود سیگنالهای 315 ام هرتز راازطریق یک فرستنده بی سیم ار اف ارسال میکند و گیرنده بعد از دریافت با صدای بلند هشدار میدهد

92

به دلایل کملا روشن نیرو های نظامی نمی توانند از مین های واقعی در تمرینات استفاده کنند وای ام _ وان حتی در مقایسه با نمونه های دیگر خودش جایگزین مناسبی برای مین های واقعی است این شرکت قصد دارد محصول خودشرا با قیمت 70 دلار بر قطعه در بازار ارائه بدهد که بسیار ارزانتر از دستگاه های مشابه موجود با قیمت 600-700 دلار بر قطعه است.

در حالی که منبع طراحی این دستگاه غیر قابل دسترسی است باز هم این شرکت تلاش بسیار دارد که فایلهای طراحی را از بازار کسب و کار مخفی نگه دارد و ان را تنها در زمینه های نظامی مورد نیاز پرورش دهد.بدون شک چاپگرسه بعدی تا ثیر قابل توجهی در اینده اموزش و پرورش و مبارزه زندگی نظامی خواهد داشت

تکنولوژی این اجازه را میدهد تا تجهیزاتی که در گذشته نه چندان دور با روش سنتی تهیه و تولید می شده امروز سریع تر دقیقتر و صد البته مقرون به صرفه تر تولید شود.